swimrun, bieg, pływanie, open water, swimrun Wióry w Górach Świętokrzyskich

Head Rough Shorty – pianka odporna na wszytsko

To właśnie od Heada zaczęła się cała zabawa w swimrun, gdy szwedzki oddział firmy zdecydował się na adaptacje pianki triathlonowej, przeszywając suwak na przód. To już jednak odległa historia, a od tego czasu zmieniło się bardzo wiele i co najfajniejsze z roku na rok swimrunowe rozwiązania są coraz ciekawsze.

Head Rough Shorty to podstawowy model tej firmy.

Jest to krótka pianka, która posiada dwa zamki z przodu i z tyłu. To jej olbrzymi plus, w szczególności dla debiutantów, startujących lub trenujących solo albo tych którzy piankę swimrunową chcieliby wykorzystać w surfingu czy skuterach wodnych. Dzięki dwóm suwakom z pianki bardzo łatwo samemu się rozebrać. Co ciekawe triathloniści, którzy nie walczą o jakieś wysokie lokaty zaczynają rozglądać się za takimi piankami, by mniej czasu spędzać w strefie zmian.

Pianka wyróżnia się kolorystycznie dwoma czerwonymi panelami w górnej części. Jak sama nazwa wskazuje – rough z angielskiego – „szorstki”, pianka ma być bardziej odporna na zadrapania, rozdarcia – krótko mówiąc  idealna na „krzaki” i trening w nieznanym terenie. A taki przecież w swimrunie jest najfajniejszy. Przez wielu tego typu modele są wybierane jako pianki treningowe. Dla wielu zawodników przygoda ze swimrunem rozpoczyna się właśnie od takich pancernych i wielofunkcyjnych modeli, z których dopiero jak przekonają się do dyscypliny przesiadają się na wyższe modele.

foto: garmin swimrun series

Zastosowany w tym przypadku materiał to nylon pokryty neoprenem. To właśnie ten nylon zapewnia elastyczność i trwałość. Kombinezon jest wygodny w pływaniu i jak na tani model ma bardzo przyzwoitą elastycznością ramion. To do czego możemy się przyczepić, to ciężar mokrej pianki – zaraz po wyjściu z wody . Oczywiście, że wiemy, że to naturalne, że nylon trzyma więcej wody ale trzeba na to zwrócić uwagę, by ktoś kto ma w planach długie starty o tym wiedział. Head Rough to model do krótszego ścigania – naszym zdaniem maksymalnie do 3 no może 4 godzin. Później ciężar pianki staje się dość mocno odczuwalny. Zawsze jest coś za coś. Konstruktorzy pianki zapewne też mieli dylemat, czy wybrać piankę cięższą ale pancerną, czy lżejszą i bardziej delikatną – podatną na zniszczenia. Finalnie zdecydowali się na opcję nr jeden. Krótko mówiąc Head Rough to bardzo trwały kombinezon, który nie zawiedzie Cię podczas treningu lub krótkich startów w wodach cieplejszych.  Do elastyczności natomiast czy to suchej, czy mokrej pianki nie można mieć zastrzeżeń. Jest wręcz wzorowa – nawet mimo tego, że jej krótkie rękawki sięgają za łokieć.

Podstawę pianki stanowi 2 mm warstwa nylonu pokryta neoprenem który zapewnia dużą mobilność i zapewnia swobodny ruch w okolicy bioder podczas biegania oraz zapewnia dużą wytrzymałość stroju. Nylon jest znacznie mniej narażony na zadrapania i rozcięcia niż neopren.

Co o Head Rough Shorty należy jeszcze wiedzieć. Pianka posiada

  • 3mm panele na klatce piersiowej i górnej części uda zapewniają bardzo dobrą wyporność
  • dwie łatwo dostępne, choć małe kieszenie wewnętrzne do przenoszenia dodatkowych przedmiotów np. żeli energetycznych
  • dodatkowo zastosowano nylonowe pętle z tyłu i przodu, które ułatwiają przymocowanie liny, gdy startujemy w parach
  • pianka jest wyposażona w mały gwizdek bezpieczeństwa – na końcu przedniego suwaka.

Jeśli masz ochotę przetestować Head Rough Shorty lub wypożyczyć go na start pisz do nas na biuro@goswimrun.pl Pomożemy wybrać Ci odpowiedni rozmiar. Warto zaznaczyć, że Rough Shorty to jeden z nielicznych modeli pianek swimrunowych, które potrafią zmieścić potężnych zawodników. Jeśli natomiast zdecydujesz się na jej zakup – fajnie będzie jak zrobisz to u nas 🙂

LEAVE A COMMENT